محل تبلیغات شما

اپیدمیولوژی فشار خون شریانی و نقش رژیم غذایی مدیترانه ای
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ، تخمین زده می شود 600 میلیون نفر از فشار خون بالا در جهان توسعه یافته رنج می برند.
متأسفانه ، تنها 12.5٪ از آنها فشار خون خود را به طور مؤثر تنظیم می کنند.

داده های بین المللی چه چیزی را نشان می دهند؟
داده های بین المللی حاکی از آن است که شیوع فشار خون بالا با افزایش سن ، به اوج رسیدن ن 55-64 سال و برای آقایان 65-74 سال می رسد.


در یونان ، بررسی اپیدمیولوژیک ATTICA که توسط اولین کلینیک قلب و عروق دانشکده پزشکی دانشگاه آتن طی سالهای 2001-2002 انجام شد ، در نمونه ای تصادفی از 3.042 مرد و زن از حوضه آتیکا ، نشان داد که 38٪ از مردان و 24٪ از خانمها به عنوان فشار خون بالا طبقه بندی می شوند.

همچنین شیوع فشار خون بالا در مردان به 45 درصد و در ن بالای 75 سال 57 درصد می رسد. طبق مطالعه منتشر شده در این مطالعه ، براساس درصد فوق ، تخمین زده می شود که حدود 2.8 میلیون یونانی فشار خون را بالا برده اند.

نتایج مطالعه ATTICA چه چیزی را نشان داد؟
شکل زیر شیوع فشار خون بالا را در نمونه مطالعه ATTICA ، توسط گروه سنی نشان می دهد (همانطور که در وب سایت رسمی WHO منتشر شده است).

مطالعه ATTICA ، از جمله موارد دیگر ، نشان داد که اکثر مردان و ن فشار خون بالا هیچ درمانی را دریافت نمی کنند.
به طور خاص ، 65٪ از مردان و 40٪ از خانمها تحت مداوا قرار نگرفتند ، در حالی که تنها 34٪ از افرادی که در حال استفاده از دارو یا رژیم غذایی خاص بودند ، قادر به حفظ فشار خون خود در حد طبیعی بودند.

بنابراین ، از نظر کلیه افراد فشار خون بالا ، تنها 15٪ فشار خون خود را به حالت عادی تنظیم می کنند.

نقش رژیم مدیترانه ای
یافته های فردی این مطالعه نشان می دهد که خوردن رژیم غذایی مدیترانه ای نقش ویژه ای را ایفا می کند ، زیرا به نظر می رسد با احتمال 27 درصد پایین تر از ابتلا به فشار خون بالا همراه است.

همچنین ، مصرف متوسط ​​الکل (حداکثر 30 گرم در روز) میزان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد. با این حال ، افزایش میزان مصرف الکل فشار خون را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

فشار خون و سطح تحصیلات
یک مطالعه مشابه دیگر که توسط آزمایشگاه بهداشت ، اپیدمیولوژی و آمار پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه آتن انجام شده است ، نشان داد که شیوع فشار خون بالا در نمونه ای در حدود 22000 داوطلب زن و مرد در سراسر کشور برای آقایان 40.2٪ بوده است. و 9/38 درصد برای ن.

محققان همچنین گزارش دادند که شیوع آن در مناطق روستایی و در افراد با سطح تحصیلات پایین بیشتر است.

یک مطالعه اپیدمیولوژیک دیگر
سرانجام ، براساس داده های منتشر شده در ژورنال ، محققان یک مطالعه اپیدمیولوژیک دیگر یونان با عنوان "مطالعه فشار خون بالا در عمل عمومی در Hellas" ، که در یک نمونه منتخب از 98 مرکز بهداشت از سراسر کشور انجام شده است ، دریافتند که شیوع فشار خون بالا در مردان 6/33٪ و در ن 4/28٪ بود ، در حالی که در افراد بالای 65 سال شیوع 65.4٪ بود.

جالب اینکه از فشار خون بالا ، 8/39٪ از مشکل سلامتی خود بی خبر بودند

مقایسه نتایج مطالعات
همانطور که از مطالب فوق مشخص شد ، داده های مطالعات اپیدمیولوژیک اخیر یونان در این واقعیت همگرا است که شیوع فشار خون بالا در مردان بین 34 تا -41 و در ن بین 24-39 است.

بنابراین ، به نظر می رسد 1 از 3 مرد یونانی و 1 از 4 زن از نظر فشار خونشان مشکل دارند. اگر نقش نامطلوب فشار خون شریانی در سلامتی انسان در نظر گرفته شود ، به عنوان مثال با شروع بیماری عروق کرونر قلب یا سکته مغزی ، این مشکل برای سلامتی جمعیت ما قابل توجه است.

بررسی مطالعه ATTICA
سرانجام ، در سال 2006 ، محققان مطالعه ATTICA 5 سال آزمایش مجدد را در نمونه مطالعه انجام دادند. تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد 143 مورد جدید فشار خون بالا در هر 1000 مرد و 134 مورد جدید در هر 1000 زن در پنج سال 2001-2006 رخ داده است.

بر اساس داده های حاصل از بررسی مجدد مطالعه ATTICA ، می توان فرض کرد که در پنج سال گذشته 888000 مورد جدید فشار خون در کشور ما اتفاق افتاده است که این امر باعث افزایش بار عوارض در جمعیت ما می شود.

در پایان
فشار خون ، یکی از مهمترین عوامل خطر برای حمله قلبی در سراسر جهان ، به نظر می رسد که در را می کوبد. عوامل محیطی ، تغذیه ای ، ژنتیکی و دیگر عوامل بیولوژیکی نقش مهمی در بروز بیماری دارند.

اطلاع رسانی به مردم توسط دستگاههای ذیصلاح ، نظارت منظم بر مقادیر فشار خون و مداخله فوری برای تنظیم آنها باعث کاهش این مشکل در سالهای آینده در کشور ما خواهد شد.

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

موسسه خیریه سگال
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
آرامشکده اخبار پردیس کشکول وبلاگ شخصی محمد منصورمقدم مطالب و داستان های دینی و مذهبی زناشویی فروشگاه ساز صنایع غذایی سیبون Source-Code-Store طراحی مدارهای الکترونیکی